piątek, 26 lutego 2016

ŚCIEG KRYTY, OBRZUCAJĄCY, CZY NA OKRĘTKĘ... CZYLI WŁAŚCIWIE JAK?

W dobie maszyn do szycia ściegi ręczne nadal są bardzo ważne. Przede wszystkim, prawidłowo wykonane i odpowiednio zastosowane są, co ciekawe, mocniejsze od tych wykonanych maszynowo. Warto się z nimi zapoznać bo dzięki nim szycie – nawet te maszynowe – będzie łatwiejsze.  Zacznę jednak od początku i wyjaśnię czym w ogóle jest ścieg.

Ścieg to najprościej rzecz ujmując sposób przewleczenia nitki przez materiał, jest to najbardziej podstawowa czynność szycia. Ściegi wykonuje się ręcznie – za pomocą rąk, igły i nitki – lub maszynowo – za pomocą maszyny do szycia. Ściegi mogą być widoczne lub ukryte, stosuje je się do łączenia materiałów lub do ozdabiania ich.

  • ŚCIEGI PRZED IGŁĄ
Są to najprostsze i najczęściej używane ściegi w krawiectwie, wykonuje je się zazwyczaj od strony prawej do lewej.
scieg-fastrygowanyŚcieg fastrygowy - ścieg mający długość  1-3 cm (w zależności od użytej tkaniny). Dłuższa część nitki powinna znajdować się po prawej stronie. Zazwyczaj służy tylko do chwilowego łączenia tkanin np. przed właściwym zeszyciem, co zapobiega przesuwaniu się materiału podczas szycia. Po właściwym zeszyciu usuwa się fastrygę poprzez nacinanie jej i delikatne pociąganie nici. Ścieg ten służy również do zaznaczania nietypowych elementów na materiale oraz linii środka przodu, tyłu, rękawów, pasa itd. Wtedy ścieg jest nieco dłuższy, a mianowicie może mieć 2-4 cm.
scieg-marszczony
Ścieg marszczący – zastosowanie ma przede wszystkim przy łączeniu dłuższych odcinków z krótszymi. Np. Gdy chcemy przyszyć falbankę do spódnicy lub gdy chcemy dopasować fantazyjną bluzkę do karczka. Wtedy na falbance robimy ścieg marszczący i dzięki czemu będzie nam łatwiej ją przyszyć do części właściwej ubrania. Prawidłowo zmarszczone ściegi są jednakowej długości po obu stronach tkaniny. Należy wykonać dwa rzędy ściegów przed igłą w odstępach 0,5-1 cm. Ściegi drugiego rzędu powinny być równoległe do pierwszego, mówiąc prościej oba rzędy ściegów powinny być – w miarę możliwości – identyczne. Gdy już mamy naszyty ścieg należy ściągnąć nadmiar tkaniny i sprawdzić obwód lub długość z częścią przygotowaną do łączenia (dołem spódnicy, karczkiem itp). Następnie należy nitki zawiązać, a powstałe fałdki równomiernie rozłożyć.
scieg-petelkowyŚcieg pętelkowy – zwany również kopiowym. Oznacza się nim kontury form po dwóch warstwach złożonej tkaniny. Wykonuje się ścieg przed igłą używając pojedynczej, możliwie długiej nitki. Na dolnej warstwie ściegi powinny przylegać do tkaniny, a na wierzchu ściegów nie należy dociągać lecz pozostawić małe pętelki. Na narożnikach konturów formy należy uciąć nitkę i zacząć pętelkowanie ponownie w nowym kierunku. Po przeciągnięciu nitek rozsuwa się obie warstwy tkaniny, naciągając pętelki tak by można było rozciąć nitki. Należy uważać jednocześnie przy przycinaniu by nitki nie zostały wyciągnięte.
  • ŚCIEGI ZA IGŁĄ
scieg-za-iglaa
Ścieg za igłą -używany jest do ręcznego i trwałego zeszywania szwów. Po wykonaniu każdego ściegu wkłuwa się igłę, tworząc odstęp równający się połowie ściegu. Ściegi pod spodem są trzykrotnie dłuższe od ściegów na wierzchu.


stebnowka
Ścieg stębnowy- podobny jest do ściegu za igłą, po wykonaniu ściegu wkłuwa się igłę w miejscu zakończenia ściegu poprzedniego. Na lewej stronie ściegi są dwukrotnie dłuższe od ściegów na stronie prawej. Stosuje się go przy szyciu grubszych szwów i trudnych do wykonania na maszynie.

scieg-okretkowyŚcieg okrętkowy – najczęściej łączy się nim dwie krawędzie tkanin np przy pryszywaniu koronek z jednej strony lub z obu stron. Brzegi tkanin lub koronki i tkaniny składa się tak aby tworzyły równą linię. Igłą przebija się obie warstwy wykonując gęsto i w równych odstępach jeden ścieg obok drugiego mocno je dociągając. Należy wykonywać to bardzo starannie.
scieg-obrzucany
Ścieg obrzucany - to odmiana ściegu orkętkowego i wykonuje się go od strony lewej do prawej. Ścieg ten ma za zadanie zabezpieczyć brzegi szwów przed strzępieniem.żródło: http://szytownia.pl/ŚCIEG KRYTY - kliknij tutaj


ŚCIEG NA OKRĘTKĘ - kliknij tutaj


ŚCIEG OBRZUCAJĄCY - kliknij tutaj

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka